fbpx

Den senaste statistiken om Covid-19 i Grekland: Vaccinationerna på rekordnivå

De nya hårda lagarna i Grekland har fått vaccinationstakten i landet att öka till rekordnivå. Antalet nyvaccinerade ökar kraftigt – beslutet att införa obligatoriska vaccinationer för alla övder 60 har skapat rusning till vaccinationscentralerna. Vaccineringarna med den tredje dosen slår också nya rekord, nu har nära 1,8 miljoner greker fått den. Bara på måndagen blev 122 000 greker stuckna i armen, fler än någon gång tidigare.


På tisdagen rapporterades 99 dödsfall i Covod-19 i Grekland. Antalet upptäckta fall fortsätter att minska, men ligger fortfarande över nivån från andra och tredje vågen. Regeringen har beslutat att alla ska erbjudas en tredje dos redan tre månader efter den andra. På några timmar bokade över 200 000 greker in sig.

Greklands regering har besluta att göra vaccination mot Covid-19 obligatorisk från nästa år, för alla som är äldre än 60 år. Detta sedan trycket på sjukvården ökat till katastrofala nivåer. En stor majoritet av patienterna är ovaccinerade äldre. De som inte har bokat en tid för vaccination senast 16 januari kommer att få böta 100 euro i månaden. Böterna hamnar i en fond som ska finansiera sjukvården. På tisdagen var 697 patienter med Covid-19 intuberade på landets intensivvårdsavdelningar.

Det första fallet av Omikronvarianten upptäcktes förra vekcan i Chania på Kreta. Det var en person som kom från Sydafrika och testade positivt vid ankomsten som visade sig bära på den nya varianten. Ytterligare två misstänkta fall har upptäcktes senare i Aten.


Statistik från 7 december

Siffrorna från Grekland är alltid dagsfärska. Övriga uppdateras så fort de blir tillgängliga. Läs mer under rubriken Uppdateringar i slutet av texten.

Alla tabeller och diagram är producerade av Grekland All Exclusive.

Grekland

Nationella siffror

 Senaste dygnetEn vecka sedanRekordsiffra
Nya smittade7 0097 8468 613 (21-11-09)
Nya dödsfall9988121 (20-11-28)
I respirator i intensivvården697664847 (21-04-19)
Varav ovaccinerade560 (80.34%)532 (80.12%)
Påbörjade vaccineringar16 93813 50483 591 (13/6)
Färdigvaccinerade16 85011 76380 498 (10/5)
Tredje dos88 03852 25088 038 (7/12)
Totalt antal vaccindoser121 82677 517121 826 (7/12)

Storstäder och turistorter

Ö/regionAntal smittade/100 000 invånare senaste 7 dagarnaAntal smittade senaste dygnetAndel fullvaccinerade
Centrala Aten314,964266,57%
Thessaloniki558,11 04854,54%
Larissa371,118955,57%
Chania249,76659,16%
Rethymnon343,43757,49%
Heraklion368,021562,49%
Lasithi176,42564,60%
Rhodos340,57965,38%
Korfu564,39363,94%
Kos154,1773,70%

Grekland, Sverige och Europa

Smittade

 GreklandSverigeSkillnadEU/EEA
Smittade sedan pandemins start978 4021 219 55724,6%48 194 777
Smittade den senaste 14 dagarna92 22819 606-78,7%3 797 327
Smittade de senaste 14 dagarna, per 100 000 inv.860192-77,7%839
Placering på listan över smittade just nu i EU/EEA (30 länder)172912

Döda

 GreklandSverigeSkillnadEU/EEA
Antalet dödsfall sedan pandemins start i mars 202018 81515 177-19,3%855 281
Antalet dödsfall sedan senaste årsskiftet12 3145 328-56,7%
Antalet dödsfall i hittills i december64332-95,0%
Atalet döda de senaste 14 dagarna1 40313-99,1%26 889
Döda de senaste 14 dagarna, per miljon invånare1311-99,2%59
Döda totalt, per miljon invånare1 8161 465-19,3%
Placering på listan över döda i EU/EEA (30 länder)83022

I intensivvård

 GreklandSverigeSkillnad
Antal IVA-patienter69750-92,8%
Förändring senaste veckan336-27

Vaccinerade senaste veckan

 GreklandSverige
Antal vaccinationer totalt de senaste 7 dagarna700 265465 002

Diagram

Smittade och döda i Grekland sedan början av andra Lockdown i november 2020

Vårdade på IVA sedan november 2020

Dödsfall per månad

Dödsfall ackumulerat

Nya vaccinationer i Grekland

Färdigvaccinerade, antel av hela befolkningen

Övriga artiklar om Covid-19 i Grekland

Uppdateringar

Vi uppdaterar tabeller och diagram dagligen. All statistik är den senast tillgängliga vid tidpunkten för publicering.

  • Information om smittade, döda och vaccinerade uppdateras dagligen för Grekland
  • Information om smittade, döda och vaccinerade uppdateras tisdag-fredag för Sverige
  • Information om IVA-patienter uppdateras dagligen för Grekland och Sverige
  • Informationen om regler uppdateras så snart den förändras.

Källor

Vi använder bara officiella källor.

  • Sverige: Folkhälsomyndigheten och Intensivvårdsregistret.
  • Grekland: Folkhälsomyndigheten och hälsoministeriet.
  • EU/EEA Den europeiska smittskyddsmyndigheten ECDC.

Jag tar gärna emot kommentarer!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: