fbpx

Covid-19 i Grekland 5 augusti: Chania och Zakynthos i ”mini-lockdown”

Den grekiska regeringen beslutade på torsdagen om lokala och begränsade lockdowns i Chania på Kreta och på Zakynthos, för att hejda coronaviruset. Från fredag morgon blir det utegångsförbud efter 01:00 och förbud mot att spela musik på barer och restauranger. Alla events, privata eller offentliga, med fler än 20 deltagare stoppas också. Åtgärderna gäller från fredag 6 augusti klockan 06:00 till åtminstone fredag 13 augusti.

Här finns dagfärsk statistik och diagram som visar det aktuella och långsiktiga smittläget i Grekland.

Här finns alltid aktuell information till dig som planerar att resa till Grekland.

Smittan har ökat med 54% i Chania och 69% på Zakynthos den senaste veckan och är nu röda (nivå 4) på den grekiska smittkartan. Nu är bara några enstaka öar, Som Kimolos och Karpathos, gröna, resten är gula, orange eller röda. Turistöarna Rhodos och Ios flyttade samtidigt från gult till orange.

Även den Europeiska smittskyddsmyndigheten ECDC uppdaterade sin Europakarta på torsdagen. I stort sett hela Grekland är nu rött eller mörkrött och landet ligger på sjunde plats när det gäller insjuknade och på tredje plates när det gäller döda, av de 30 länderna på listan. Sverige ligger på 18 respektive 27 plats.

Antalet dagliga insjuknade har stabiliserats på en hög nivå efter den stora ökningen i juli. På torsdagen rapporterades 2 800 nya fall av Covid-19, jämfört med 2 696 föregående torsdag. Antalet dödsfall var 12, jämfört med 9 en vecka tidigare. Oroväckande är att sjukhusintagningarna nu ökar snabbt. Antalet intuberade i intensivvård var 191 på torsdagen, 34 fler än föregående vecka. I Sverige var 26 covidpatienter i intensivvård på torsdagen, 11 fler än föregående vecka.

Det framför allt inom familjen som smittan sprids, enligt regeringen. Mindre än 1% av fallen kunde kopplas till turism. Kulmen på den fjärde vågen väntas inträffa senare i augusti, med över 4 000 smittade per dag. Om vaccinationerna avstannar kan det bli många fler.

Vaccinationsmotståndet i Grekland är stort och antalet som vaccinerar sig fortsätter att minska. Nu erbjuds grekerna att vaccinera sig på dagen, eftersom det finns gott om vaccin och många obokade tider. Grekland har bara använt 77,7% av allt vaccin som har levererats, jämfört med 90,8% i Sverige.

Restriktioner

Bara sittande gäster får vistas på restauranger, caféer och barer. Inomhus kan ägaren välja att ha ett covidfritt eller blandat ställe, för blandade ställen finns extra hårda bestämmelser om maximalt antal gäster och annat. På covidfria ställen får bara de som är vaccinerade eller har haft Covid-19 släppas in, på de blandade går det också bra att visa ett negativt testresultat. Reglerna för uteserveringarna är oförändrade. Läs om alla regler här.

De ställen som bryter mot reglerna kommer omedelbart att tvingas stänga i sju dagar och böta mellan 2 000 och 5 000 euro, beroende på storlek. Efter andra övertrampet ökar böterna till 10 000 euro för alla och tredje gången mister ägaren sin licens.

Bokningarna ökar, vaccineringarna minskar.

LandFått en dosFärdigvaccinerade
Grekland 64,9%59,4
Sverige79,2%53,4%
EU/EEA73,5%60,9%
Källa: EU:s, Greklands och Sveriges Folkhälsomyndighet. Siffror från 5 augusti.

I onsdags rapporterades knappt 14 000 påbörjade vaccineringar, omkring 6 000 färre än veckan innan. Trots att vaccinet har varit tillgängligt sedan årsskiftet förblir oroväckande många av de äldsta ovaccinerade.

Det är nu obligatoriskt för alla som jobbar på äldreboenden och andra slutna institutioner att vaccinera sig och de ovaccinerades liv blir allt mer begränsat. Läs mer om det här. De som vägrar att vaccinera sig skickas hem utan lön i tre månader. snart utvidgas lagen till att gälla även i sjukvården.

Regeringen har försökt locka unga att vaccinera sig, bland annat genom att ge alla som tar sprutan 150 euro och ett års gratis webbsurf. Samtidigt får de vaccinerade allt fler friheter, som ska locka till vaccinering. Även 12-17-åringar erbjuds nu vaccin. Än så länge finns inga tecken på att det lyckas. Tvärtom fortsätter vaccinationstakten att minska.

Högerextremister och ortodoxa har drabbat samman med polis och motdemonstranter i våldsamma protester mot vaccinationstvånget. Även den ”autonoma vänstern” har genomfört aktioner. Förra tisdagen sattes två butiker som ägs av inrikesministerns hustru i brand av en vänsteranarkistisk organisation, i protest mot regeringens restriktioner.

Läget på turistorter

Från och med 5 augusti innefattar statistiken över vaccinerade enbart de som är permanent bosatta på respektive ort.

Ö/regionAntal smittade/100 000 invånare senaste 7 dagarnaAntal smittade senaste dygnetAndel vaccinerade, minst en dos
Mykonos838,81368,88%
Paros556,12963,90%
Rethymnon203,25848,42%
Kos136,7862,43%
Heraklion166,616752,65%
Zakynthos211,01453,96%
Chania264,912949,47%
Rhodos260,49847,27%
Milos40,3266,65%
Korfu103,54455,58%
Samos42,5448,94%
Senast tillgänglig statistik 5 augusti. Källa: EODY

Trots de ökande smittan förekommer det ännu inga diskussioner om att införa strängare inreseregler. Däremot är risken stor att de viktiga turistmarknaderna skärper reglerna för inresa från Grekland. Tyskland har redan gjort det. Den ökande smittan på turistöarna är ett tecken på att det är besökare, både från Grekland och utlandet, som sprider smittan. Nu har också frågan om nya lockdowns väckts av regeringens medicinska expertkommission. Läs vår rapport från öarna och Chania här.

60 döda i hittills augusti

Totalt har nu 13 026 greker dött av Covid-19, varav omkring 400 under den fjärde vågen. Här finns all statistik. I Sverige har hittills inga nya dödsfall registrerats i augusti.

Incidens 5 augusti

Incidensen, mätt som antal smittade per 100 000 invånare under 14 dagar, har femfaldigats i Grekland sedan månadsskiftet men har nu legat ganska still i en vecka. På torsdagen låg den på 341,0. Sverige ligger på omkring omkring 60.

Incidensen för dödsfall har ökat i en vecka och ligger nu på 14 döda per miljon invånare under 14 dagar. Här finns ett diagram över utvecklingen sedan 7 november. I Sverige har bara tre dödsfall registrerats de senaste 14 dagarna.

Kartor

Värt att nämna är att färgerna i den grekiska statistiken skiljer sig från den som används av den europeiska smittskyddsmyndigheten. Den geografiska indelningen är också annorlunda, den grekiska kartan är betydligt mer finfördelad. Exempelvis er Kreta ett område på EU:s karta, medan den är indelad i fyra områden på den grekiska.

Kartorna har dessutom helt olika syften. EU-kartan är ett underlag för EU-ländernas beslut om reserestriktioner medan den grekiska används för att fatta beslut om restriktioner i landet.

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är image-16-1024x760.png
EODYs smittkarta uppdateras veckovis, senast 5 augusti.

Vaccinationstakten

Andel som har fått minst en dos vaccin mot Covid-19 den 5 augusti. Källa EODY. Uppdateras veckovis.

Vaccinerade i olika åldersgrupper

Land80+ år70-79 år60-69 år50-59 år25-49 år18-24 år
Grekland71,5%80,7%77,2%68,8%55,3%38,5%
Sverige94,7%95,8%90,4%91,8%73,2%55,1%
EU/EEA88,2%88,2%83,9%78,5%64,8%51,1%
Siffrorna från ECDC, som uppdaterades 5 augusti 2021, rapporteras in till ECDC tisdagar och torsdagar.

Inreseregler

Alla som kommer till Grekland måste ha med sig antingen ett covidbevis som visar att de är färdigvaccinerade sedan minst 14 dagar eller ett negativt Covid-19-test (det räcker med intyg på antigentest), eller ett bevis på genomgången infektion. Dessutom ska alla vara redo att snabbtestas för Covid-19 vid ankomst, de som testar positivt sätts i karantän i 8 dagar om de är vaccinerade (gäller svenskar från 1 juli) och 10 dagar om de är ovaccinerade  Reglerna gäller alla, alltså även grekiska medborgare och de som reser i tjänsten. Läs alla inreseregler här.

Artiklar

Här hittar du de senaste uppdateringarna

Här kan du läsa alla artiklar på Grekland All Exclusive som handlar om coronaviruset.

Eftersom detta är en artikel som ständigt uppdateras får du som prenumerant inte mail varje dag det görs. Däremot får du mail så fort vi publicerar en ny artikel. Så passa på att prenumerera!

22 svar på ”Covid-19 i Grekland 5 augusti: Chania och Zakynthos i ”mini-lockdown”

  • 20 april, 2021 kl. 17:51
    Permalänk

    Hej! Jag och ett gäng vänner (4 pers) hade tänkt att åka till Grekland nu den 24 maj. Vi bokade flyg tidigt i år och har även bokat boende första nätterna. Dock så uppfattar jag det som enligt dina artiklar som att vi borde börja tänka om då läget i Grekland är så pass allvarligt just nu. Såklart så kan mycket hända på en månad men kanske inte tillräckligt. Hur ser du på det hela? Tycker du vi borde avboka våra biljetter? Kommer man vara välkommen? Hur är din syn på hur läget teoretiskt sätt skulle kunna se ut i slutet på maj (förstår att det är svårt att säga) Antar att det kommer gå att turista till en väldigt liten grad och väldigt avskalat.

    Svar
    • 20 april, 2021 kl. 18:36
      Permalänk

      Det går att åka. Grekland ska vara öppet för turister från 14 maj (i realiteten är det redan öppet). Förmodligen, men långtifrån säkert, kommer en del restauranger att vara öppna också. Men här är skälen till att vi avråder:
      Ni måste boka hela resan, eftersom ni måste tala om var ni ska bo (i den PLF ni måste fylla i)
      Nya restriktioner kan komma med kort varsel. Vi drabbades av det när vi var i Grekland i höstas. Efter tio dagar stängde allt vid midnatt, efter två veckor blev det obligatoriskt med munskydd överallt inomhus och utomhus, sedan stängde allt.
      Ni kommer att tvingas ha munskydd överallt, utomhus och inomhus. Ni kanske kommer att tvingas skaffa grekiska sim-kort för att kunna skicka SMS när ni ska gå ut. Ni kanske kommer att vara i husarrest mellan 21:00 och 07:00.

      Dessutom är risken rätt att resan blir inställd, på grund av bristande passagerarunderlag. Vi får hela tiden in rapporter om inställda resor och flyg.

      Kommer ni att vara välkomna? Det beror på läget när ni kommer. Om grekerna fortfarande är i lockdown kommer många att ifrågasätta att ni blir insläppta, när de inte ens får lämna sina hemkommuner. Jag vet att vi är vaccinerade eller testade, men det är långtifrån alla greker som förstår detta. Det fick vi erfara förra året, även om vi har tillräckligt många vänner i landet för att kunna stå ut med det.

      Svar
      • 20 april, 2021 kl. 22:43
        Permalänk

        Gud va bra svar! Tack så mycket väldigt hjälpsamt.

      • 20 april, 2021 kl. 23:08
        Permalänk

        Tipota 🙂

  • 23 februari, 2021 kl. 20:53
    Permalänk

    Hej, från Naxos kan jag rapportera att det plötsligt börjar slå ut med covid. Byn Filoti hade igår snabbtester eftersom man misstänkte fall och resultatet blev 11 positiva på 152 tester. Det kommer att bli mer tester på torsdag, men efter att ha klarat sig bra sedan i våras slår det nu ut med mer covid än någonsin på ön, samtidigt som vaccinerandet går väldigt trögt, typ 500 som vaccinerats av öns 20 000 medborgare. Inte kul alls med andra ord.

    Svar
    • 23 februari, 2021 kl. 22:24
      Permalänk

      Tack för informationen!

      Svar
  • 10 februari, 2021 kl. 07:33
    Permalänk

    Hej! Tack för grundlig och uppdaterad info! Det är värdefullt för oss som vistas här i Grekland under denna besvärliga tid.
    Har en fråga angående den begränsade rörelsefriheten, eftersom vi bor i ett område med ganska begränsad service och skulle behöva besöka några specialbutiker. Du skriver: ”Det är förbjudet att resa utanför kommunen.” Är det kommunen, dimos, som gäller – inte region?
    Hälsningar, Christina

    Svar
    • 10 februari, 2021 kl. 08:46
      Permalänk

      Det korrekta begreppet är ”regionala enheter. Det finns drygt 70 sådana i Grekland, men bara 13 regioner. För tydlighet skull ändrar vi detta i dagens uppdatering. Tack för ditt påpekande.

      Svar
    • 13 februari, 2021 kl. 12:12
      Permalänk

      Utmärkt uppdaterat.

      Svar
  • 1 februari, 2021 kl. 17:37
    Permalänk

    Är detta rätt ?
    Alla från 12 år och uppåt måste ha med sig ett högst 17 timmar gammalt negativt PCR-test för att bli insläppta

    Svar
    • 1 februari, 2021 kl. 17:38
      Permalänk

      Nej, det ska stå 72 timmar.

      Svar
  • 15 januari, 2021 kl. 17:04
    Permalänk

    Tack för all info!

    Svar
  • 27 december, 2020 kl. 10:55
    Permalänk

    Hej, jag bor på Naxos, men i alla fall. Anledningen till att det var så låg smittspridning berodde väl på att man gjorde ju knappt några tester i helgen. Vi får se på måndag. Vad det gäller papperet man ska fylla i så kör vi med blyerts, då kan man radera och fylla i nya uppgifter hela tiden trots att man är ute. Jag har blivit stoppad av polisen tre ggr och det har passerat alla gånger.

    Svar
    • 27 december, 2020 kl. 11:04
      Permalänk

      Intressant. Hur vet du att det ”väl” knappt gjordes några tester i helgen?

      Svar
      • 27 december, 2020 kl. 19:14
        Permalänk

        Hej, jag läste i någon tidning att de tyckte det knappt var värt att presentera uppgifterna för testningen var så minimal i helgen, det står ju i var och varannan grektidning hur många de testar, var fallen är osv, väldigt informativt måste jag säga, men vi vet ju att antalet fall man hittar är ju helt relaterat till hur många man testar, men det ser ju ändå ut om det börjar plana ut. Naxos tex, har ju ett ströfall då och då, och ofta max en åt gången.

      • 27 december, 2020 kl. 19:17
        Permalänk

        Hej kollade, man gjorde ca 3000 tester mot de mer normala 15000 som man gör på vardagar.

    • 27 december, 2020 kl. 11:08
      Permalänk

      Ja, en variant är att slänga den gamla lappen och skriva en ny. Eller skicka ett nytt SMS. Har du mer uppgifter om hur många som har testats i helgen eller gissar du?

      Svar
  • 12 november, 2020 kl. 23:16
    Permalänk

    Hur kan de kräva att man ska skicka SMS om man ska ut och handla mat? Finns väl även i Grekland människor som saknar mobiltelefon så hur ska det gå till då?

    Svar
    • 13 november, 2020 kl. 00:44
      Permalänk

      Det fungerar med papper och penna också.

      Svar
    • 14 november, 2020 kl. 20:52
      Permalänk

      Det går bra med papper och penna också.

      Svar
  • 10 november, 2020 kl. 18:50
    Permalänk

    Hej! Ett gift par räknas som en person i taxi enligt våra taxichaffisar. Kan vara bra info. Tack för allt ni skriver. Ewa i koroni.

    Svar
    • 15 november, 2020 kl. 10:56
      Permalänk

      ”Enligt våra taxichaffisar…” De har fel. Om inte den ena i paret är ett barn eller en svårt sjuk på väg tillsjukhuset.

      Svar

Jag tar gärna emot kommentarer!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: