fbpx

Dokument: Daglig statistik för Covid-19 i Grekland 18 oktober

Grekland All Exclusive uppdaterar dagligen all relevant statistik som gäller Covid-19 i Grekland. Läs också den dagliga uppdateringen med nyheter om Covid-19 i Grekland. Här hittar du allt du behöver veta inför din Greklandsresa.

18 oktober


Dagens siffror

Senaste dygnetEn vecka sedanRekordsiffra
Nya smittade3 1642 3834 608 (21-08-24)
Antalet smittade under 14 dagar/100 000 invånare324,1298,1432,9 (21-08-24)
Nya dödsfall4341121 (20-11-28)
Antalet döda under 14 dagar/miljon invånare434212,9 (20-12-09)
I respirator i intensivvården347331847 (21-04-19)
Varav ovaccinerade307 (88.47%)
Påbörjade vaccineringar58446983 591 (13/6)
Färdigvaccinerade74213 84480 498 (10/5)
Tredje dos11 383*39017 252 (14/10)
Totalt antal vaccindoser1 238**1 211**112 951 (10/5)
*Innefattar lördag+söndag. **Exkl. tredje dosen. Senast tillgänglig statistik 18 oktober. Källa: EODY. Tabellsammanställning: Grekland All Exclusive.

Totalsiffror sedan pandemins början

Smittade693 886
Döda15 418
Har vårdats i respirator i intensivvården3 249
Senast tillgänglig statistik 18 oktober. Källa: EODY. Tabellsammanställning: Grekland All Exclusive.

Smittade och vaccinerade på turistorter och i storstäder

Ö/regionAntal smittade/100 000 invånare senaste 7 dagarnaAntal smittade senaste dygnetAndel vaccinerade, minst en dos
Centrala Aten96,213465,48%
Thessaloniki245,345353,39%
Larissa440,019953,62%
Chania86,23057,30%
Rethymnon49,0855,64%
Heraklion66,83060,48%
Lasithi62,4661,69%
Rhodos94,31963,15%
Korfu112,12761,89%
Kos156,91170,96%
Senast tillgänglig statistik 18 oktober. Källa: EODY. Tabellsammanställning: Grekland All Exclusive.

Utveckling av incidens

Senaste statistik från 18 oktober. Källa: EODY. Diagram: Grekland All Exclusive.

Intuberade i intensivvård

Senaste statistik från 18 oktober. Källa: EODY. Diagram: Grekland All Exclusive.

Andel vaccinerade i Grekland, Sverige och EU/EEA

LandFått en dosFärdigvaccinerade
Grekland 71,5%68,9%
Sverige84,4%79,5%
EU/EEA79,4%74,1%
Källa: Greklands, Sveriges och EU:s folkhälsomyndigheter. Siffrorna är de senast tillgängliga 17 oktober 2021. Grekland uppdaterar dagligen, Sverige tisdag-fredag. Tabellsammanställning: Grekland All Exclusive.

Andel som har fått minst en dos vaccin mot Covid-19

Land80+ år70-79 år60-69 år50-59 år25-49 år18-24 år<18 år
Grekland74,4%82,8%80,4%74,5%65,0%57,6%9,4%
Sverige95,1%96,5%91,9%89,8%79,3%73,3%11,4%
EU/EEA88,4%89,1%87,2%83,1%73,5%64,4%15,3%
Källa: EU:s smittskyddsmyndighet ECDC. Senast tillgänglig statistik 16 oktober 2021. De rapporteras in till ECDC tisdagar och torsdagar. Tabellsammanställning: Grekland All Exclusive.

Greklands smittkarta

Källa: Greklands regering. Uppdaterad 12 oktober.

Greklands vaccinationskarta

Andel som har fått minst en dos vaccin mot Covid-19 den 12 oktober. Källa EODY. Uppdateras veckovis.

Smittläget i Europa

Combined indicator: 14-day notification rate, testing rate and test positivity, updated 14 October 2021
Uppdaterades 14 oktober 2021.

Eftersom detta är en artikel som ständigt uppdateras får du som prenumerant inte mail varje dag det görs. Däremot får du mail så fort vi publicerar en ny artikel. Så passa på att prenumerera!

13 svar på ”Dokument: Daglig statistik för Covid-19 i Grekland 18 oktober

  • 4 augusti, 2021 kl. 17:43
    Permalänk

    Hej!
    Dagens siffror i uppdateringen är väl gårdagens? Eller?

    Svar
    • 5 augusti, 2021 kl. 18:30
      Permalänk

      Inte längre. Det är därför det står uppdatering 1 överst. Siffrorna uppdateras vartefter de kommer in.

      Svar
  • 1 augusti, 2021 kl. 19:04
    Permalänk

    Blir inte uträknandet av incidensen missvisande på t ex de mindre, men turist-populära öarna? Fallen ökar ju när turisterna kommer, men antal fall beräknas väl fortfarande på invånarantalet. Eller tas det på något sätt med i beräkningarna? 50 fall på 10.000 ger ju en högre incidens än 50 fall på 20.000.

    Svar
    • 2 augusti, 2021 kl. 11:44
      Permalänk

      Det skulle den kunna vara. Men eftersom nästa alla vet att exempelvis Mykonos är en populär turistö så förstår de att det inte bara är lokalbefolkningen som räknas. Det finns också flera artiklar som handlar om detta på vår hemsida. Det är också uppenbart att det inte bara är lokalbefolkningen som vaccinerar sig, när över 100% av befolkningen har vaccinerat sig.
      I Grekland genomförs tester mer ”urskillningslöst”, så där görs i princip noll skillnad mellan bofasta och besökare i statistiken. Det ska också sägas att de allra flesta upptäckta fallen på turistöar är anställda i turistindustrin, som alltså är deltidsbosatta där.

      Svar
  • 1 augusti, 2021 kl. 17:19
    Permalänk

    Tar man hänsyn till att det befinner sig betydligt fler människor på turistöarna än enbart den innehemska befolkningen när man räknar på incidenten? 50 fall på 40.000 ger ju en annan incidens än 50 fall på 70.000…..

    Svar
  • 1 augusti, 2021 kl. 17:06
    Permalänk

    Skulle uppskatta om du kunde ta med Parga bland de turistorter som du rapportera smitta från, vad jag kan läsa ut så är det endast öar du har med , men Parga är även en ”stor” turistby

    Svar
    • 2 augusti, 2021 kl. 12:50
      Permalänk

      Parga är inte med som enskild ort i den statistik vi hämtar våra siffror från (ingår i regiondelen Prevaza) Visst är det ett populärt turistmål, men långtifrån turistorterna på Kreta, Rhodos, Mykonos och Korfu.

      Svar
  • 1 augusti, 2021 kl. 10:51
    Permalänk

    Vi är ett sällskap som åker till Rethymnon 22 aug….tror jag. Hur ser läget ut där? Vi behöver ta beslut i veckan om vi ska åka eller omboka🤷‍♀️ Känns trixigt…

    Svar
    • 1 augusti, 2021 kl. 13:42
      Permalänk

      Just nu hög smittspridning. Men ingen vet hur det kommer att vara 22 augusti.

      Svar
  • 29 juli, 2021 kl. 03:52
    Permalänk

    Hej!
    Tack för en bra sida! Vi åker till Zakynthos om ca två veckor. Jag tycker mig ha sett en ganska markant ökning av antal fall där de sista dagarna. Vet ni om det är kopplat till något särskilt lokalt utbrott, eller är det den allmänna ”turist-fest”-uppgången?
    Mvh
    Ola

    Svar
    • 29 juli, 2021 kl. 09:30
      Permalänk

      Det handlar mest om fylleturism i Laganas.

      Svar
      • 29 juli, 2021 kl. 21:46
        Permalänk

        Varför ser de grekiska myndigheternas smittkarta annorlunda ut än den europeiska? Dvs inga röda områden, osv. Har de olika måttstockar?

      • 29 juli, 2021 kl. 22:14
        Permalänk

        Ja, det har de. De är helt olika.

Jag tar gärna emot kommentarer!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: