Lucka 18: Nu har vi jul här i vårt hus
Visst pyntar vi vårt hem i Chania till jul. Allt pynt förvaras mellan jularna i en banankartong, i ett skåp i köket.
I köket hänger vi upp två julstjärnor, nedsläpade från Sverige. Vi har en liten ”julgran” som vi har fått av grannarna och ljusslingor är lindade uppför trappräcket till vardagsrummet. Juldukar på borden, etanolbrasan brinner i öppna spisen. På fasaden löper en röd ljusslinga, från taket ner till gatan.
Vi kokar skinka, gravar lax, tillverkar julsenap, bakar pepparkakor, gör glögg, rör ihop gubbröra… I den här artikeln hittar du recept.
Vi har förstås en massa grekiska julsaker för oss också. Grannarna kommer med de grekiska julkakorna. Hur man bakar dem kan du läsa i lucka 4. Vi har fått mycket julpynt i present av grekiska vänner och de sakerna plockas förstås också fram.
På julafton firar vi själva, på juldagen blir vi emellanåt hembjudna till vänner och minst en gång bjuder vi in alla vänner till svensk-grekisk julfest. Det är därför vi lagar all julmat!
Senast vi firade jul i Grekland var 2019/20. Sedan blev det pandemi och det skulle dröja till långt in i augusti innan vi kom tillbaka till huset. Vi fick börja med att plocka undan allt julpynt som hade blivit kvar när vi bommade igen huset åtta månader tidigare. Sedan dess har vi firat jul i Sverige och det gör vi även i år. Nästa resa går i mars 2023.

