Grekland All Exclusive

Grekland har en app för att ange skattefuskare

Av en slump snubblade jag över en av Greklands minst uppmärksammade nya lagar: Landet har infört en belöning för den som anger skattefuskare. Det kan faktiskt vara ganska lönsamt. Nyligen lanserads en app som förenklar processen.

När jag i dag letade runt på den grekiska regeringens webbplats efter nya skatteregler större jag på Artikel 24, en lag från förra året med rubriken ”Ekonomisk belöning för personer efter utdömande av böter efter ett namngivet klagomål ” (min översättning).

Så funkar det

Så här ser appen ut.

Så här gör man

Alla handlare är skyldiga att ge dig ett utskrivet kvitto när du köper något och du är skyldig att ta emot det. På kvittot ska det stå vad du har köpt och vad det kostade, samt moms (VAT). Kvittot ska också ha en QR-kod.

Nu kan du kontrollera om kvittot stämmer. Gör så här:

  1. Ladda ner och installera appen Appodixi (finns här för Andriod och här för Iphone.
  2. Öppna den. Längst upp till höger kan du välja språk (grekiska eller engelska)
  3. Scanna QR-koden på kvittot och se vad det står på den information du får upp på skärmen
  4. Är det samma belopp på ditt kvitto som i appen? Om det inte stämmer kan du enkelt rapportera det i appen
Tyvärr är texten här på grekiska, men det finns en engelsk version.

Sedan är det bara att vänta och se. Böterna för den som ertappas med fusk är höga och nu har regringen bestämt att den som rapporterar fusket ska få en belöning, om fuskaren döms till böter. Det kan bli en hel del pengar och aldrig under 100 euro, även om fusket bara handlar om några euro.

Enligt Ekathimerini hade över 300 000 greker laddar ner appen vid årsskiftet och förra året lämnade medborgare in 43 635 skannade kvitton för utredning, varav nästan hälften identifierade sig med namn. Inga hade ännu fått sina belöningar, eftersom ingen ännu hade bötfällts.

Mellan 100 och 3 000 euro i belöning

Så här står det i lagen: ”…belöningen uppgår till tio gånger transaktionsvärdet för den utfärdade detaljhandelsvaran för vilken klagomålet gjordes, inklusive motsvarande mervärdesskatt och får inte i något fall understiga hundra euro (100 euro) och inte överstiga tre tusen euro (3 000 euro)”.

Belöningen är dessutom helt skattefri och du är anonym, lagen säger tydligt att anmälarens namn inte får offentliggöras eller vidarebefordras.

Anledningen till att den här lagen har införts är att många handlare har manipulerat sina kortläsare så att de bara tar med en del av det som faktiskt köptes. Andra skriver helt enkelt ut falska kvitton som inte är kopplade till kortläsaren. Den som ertappas med fusk får höga böter och den som säljer eller tar fram som säljer programvara avsedd att manipulera kortläsare döms till 100 000 euro i böter.

I lagen står också att belöningssystemet kan komma att utvidgas till annan ekonomisk brottslighet.

Källor: Greklands regering och Ekathimerini.

Jag tar gärna emot kommentarer!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Language/språk/γλώσσα»

Upptäck mer från Grekland All Exclusive

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa