Adventskalender för Kretasommaren 2024, lucka 12
Nu är vi halvvägs i vår sommarkalender. Här berättar jag om hur det är i Chania när säsongen lider mot sitt slut, Men vemod konstatrar jag att fem av de stamställen vi besökte 2019 inte finns längre.
Det här är en redigerad version av en artikel som ursprunggligen publicerades 2019.
Lördag 19 oktober
Norwegianplanet från Arlanda var halvfullt, trots att de in i det sista hade sålt blijetter för bara några hundralappar. Vi landade på Chanias flygplats efter midnatt och tog en taxi till vårt hus. Framåt ett på söndagmorgonen steg vi in på numera stängda Black Rooster för att sammanstråla med någa vänner. Vid stängningsdags tog vi med oss barägarna till Monastiri och vid fyratiden på morgonen gick vi hem och föll vi i säng. Vi vaknade i gryningen av att vi frös och insåg att det var dags att stoppa ett täcke i påslakanet.

Söndag 20 oktober
Söndagen blev en lugn dag, med lunch på hos Nikos och Kleopatra på The 5 och middag hemma. Det fanns gott om plats på alla restauranger och barer, även om det var en hel del turister i rörelse. Ett kort besök på Bohème för att leverera en bröllopspresent till delägaren Dimitris, som hade bytt civilstånd ett par veckor tidigare. Sedan hem till teven.

Måndag 21 oktober
Vi åt Frukost på taket innan vi hämtade våra cyklar från Antonios cykelverkstad, där de hade bott sedan vi lännade stan i juli. Nu skulle de få åka med på ett kort äventyr till Paleochora på sydkusten. Lite shopping och lunch hemma, sedan iväg till Nea Chorastranden för att komma i havet. Det var säkert 22 grader i vattnet och 24 i luften. Det fick bli en lugn kväll, eftersom vi skulle upp tidigt nästa morgon.
Tisdag 22 oktober
Vi gav oss i väg mot busstationen med cyklarna, men efter bara några meter exploderade mitt framdäck med en knall som borde ha väckt hela kvarteret. Bara att planera om. Vi bestämde oss för att kliva av bussen i en den lilla byn Kakodiki, en mil ovanför Paleochora, äta frukost där och vandra ner.

Vi klev av bussen och konstarerade att caféet vi hade tänkt äta frukost på var stängt. Det fanns ett till på andra sidan gatan, men den gamla damen som drev det gick på kryckor och kunde därför bara servera utmärkt grekiskt kaffe och goda hembakta småkakor. Det var mycket trevligt. Vi började gå nerför vägen, efter två minuter stannade en bonde och erbjöd oss skjuts. Vi tackade ja och en kvart senare var vi installerade på enkla men prisvärda Savas Rooms.
Vi tog en promenad runt stan och satte os med varsin öl på Waters Edge Café. Här har vi bott många gånger, så det blev några kära återseenden, även om ägarna Haris (från Gavdos) och Flora (från Skottland) inte var på plats. Det var däremot deras medhjälperska Ikaterina och deras tonårsson Yorgos, som tog hand om hotellet. Första gången vi träffade honom var han fyra år gammal. Tiden går. Uppdetering 2024: Haris och Flora är numera skiljda och Haris har gift om sig med Ikaterina.
Sedan åt vi en lätt lunch hos bröderna på Methexis, det är alltid lika trevligt, innan vi vandrade hem till rummet och tog siesta.

Efter siestan var det dags för en obligatorisk kväll helt vikt för bröderna Michailis och Nektarios. De hade kompletterat sin bar Agios med restaurang Pasifaei, runt hörnet nere på strandpromenaden. Det blev en mycket lyckad kväll och Pasifaei överträffade våra högt uppskruvade förväntningar. Vi fick en pratstund med kökschefen pch delägaren Georgia innan vi gick tillbaka till Agios för att runda av kvällen. Pasifaei stängde efter säsongen 2023.

Onsdag 23 oktober
Efter en sen frukost vid havet vandrade vi 4 kilometer österut längs havet till Giaskalistranden för ett dopp i det kristallklara och ljumma vattnet. Sedan en öl på den lilla kantinen, där vi var de sista gästerna. Ägaren drack ouzo. ”Min semester har redan börjat”, sade han.
Sedan gickvi tillbaka till campingplatsens taverna för en sen lunch. Vi gick till stan och satte vi oss på bussen tillbaka till Chania, där vi åt en tidig middag på Michailis lilla ställe uppe i centrum. Det är också stängt numera. Kvällen avslutades hemma framför teven. Vårt dygn i Paleochora blev mycket lyckat, trots punktering.

Torsdag 24 oktober
Jag tog cyklen till Antonio för byte av däck och innerslang. Vi åt lunch på Anaïs, vårt nya favoritställe i Koum Kapi. Jag hade ägnat förmiddagen åt att fixa med huset och allt sågande, borrande, målande och skruvande gav en strålande aptit. Massor av meze och en karafaki ouzo, det måste bli en sådan lunch åtminstone en gång för varje besök i Grekland! Även Anaïs har stängt nu mera, men de nya ägarnas ställe är ännu bättre.

Nu började hösten kännas i kvällsluften, vi fick pälsa på oss lite inför kvällen, då vi åt middag med vänner på The 5. Ytterligare en utmärkt måltid, i gott sällskap dessutom. Sedan Fagotto, Chanias äldsta bar. Den besökte vi första gången 1990 och vi kommer alltid tillbaka, även om det inte är lika ofta nuförtiden. Den har fått konkurrens, helt enkelt.
Vi tar vägen genom bakgatorna från Fagotto och vårt sällskap pekar ut den lilla katolska kyrkan. Jag har gått här massor av gånger utan att lägga märke till den.

Fredag 25 oktober
Fredagen började sent, eftersom torsdagen hade slutat klockan fyra på morgonen. Det blir lätt så när vi är nere så kort tid. Det är många att träffa och umgås med på bara några dagar, då får man ligga i. Ändå känns det alltid som om vi inte hinner träffa alla vi skulle vilja träffa. Vi tog ett sista dopp på Nea Corastranden och åt lunch på Portes. Ännu ett utmärkt ställe som numera har stängt
Vi bjöd hem en kompis på boureki, som vi tillagade efter ett recept vi hade hittat i den kokbok Gerorgia på Pasifaei i Paleochora har gett ut. Jag har fortfarande några exmplar hemma, om du är intresserad, skriv det i en kommentar!

Lördag 26 oktober
Vi åt frukost på taket och efter en lång promenad i det vackra höstvädret var det dags att ta itu med vintersäkringen av huset. Lunch på resterna av bourekin på taket, tillsammans med utmärkt öl från Ioannina, som vi hittade i ölbutiken på Daskalogiannis.
Sedan skulle möblerna bäras ner från taket. Framåt nio var allt klart och väskorna stod packade i köket. Dags att ta farväl av alla. Först en drink på Ela, där servitören Petros snart packar sina väskor för att flytta till Norge. Sedan middag hos Miltos på Colombo, innan vi avslutade med en drink på Black Rooster.

Söndag 27 oktober
Vid midnatt satte vi oss i en taxi och åkte ut till flygplatsen. Vi bordade säsongens sista och dyraste Norwegianplan från Chania till Arlanda. Klockan fem på morgonen var vi hemma igen. Tyvärr utan incheckat bagage, eftersom det blev kvar i Chania.
Strax efter att vi hade kommit upp i luften blev det vintertid. I Sverige betyder det bara att klockan ska vridas tillbaka en timme, vi bytte dessutom tidszon och fick vrida tillbaka den två timmar. I turistgrekland betyder det att det är stängningsdags, till dess det åter blir sommartid i slutet av mars 2020.


Trevlig läsning och era fd grannar skickar hälsning från Hedemora och önskar er en härlig sommar
Tackar!
Men så trevligt! Tack och önskar er detsamma!